Życzenia Wielkanocne

Powiadom znajomego Mapa serwisu

Konferencja prasowa informująca o rozbudowie SOR

2023-01-04 10:43:38

Szpital w Łęcznej rozpoczyna kolejną inwestycję: rozbudowę i przebudowę Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Będzie ona finansowana głównie z rezerwy budżetowej. Dofinansowanie wyniesie 7,7 mln zł, a wkład własny to 1,8 mln zł. Przygotowanie do inwestycji już się rozpoczęło, o czym poinformował dyrektor SPZOZ w Łęcznej na konferencji prasowej 5 września, na której obecny był sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów Artur Soboń oraz starosta łęczyński Krzysztof Niewiadomski.

- Przebudowa i rozbudowa SOR wynikła z dwóch elementów – wyjaśnia Krzysztof Bojarski, dyr. SPZOZ w Łęcznej. – Zmobilizował nas do tego covid, który pokazał pewne niedoskonałości naszego oddziału ratunkowego. Powstał więc projekt, który pozwoli sprawnie funkcjonować oddziałowi ratunkowemu w okresie podwyższonego zagrożenia epidemicznego. Natomiast w normalnym czasie będziemy mogli udzielać pomocy na znacznie większą skalę niż dotychczas. Szczególnie w przypadkach wystąpienia zdarzeń masowych.
Minister Artur Soboń wymienił kilka powodów dla których dofinansowanie tej inwestycji z rezerwy budżetowej jest w pełni uzasadnione.
– Doświadczenia covidowe, Wschodnie Centrum Oparzeń działające w Łęcznej, sąsiedztwo kopalni, a także wydarzenia za wschodnią granicą sprawiają, że ta inwestycja jest racjonalna i potrzebne – stwierdził minister Artur Soboń.
Najważniejsze założenia projektu rozbudowy SOR to wytycznie dwóch stref i dróg komunikacji. Jedna przeznaczona będzie dla osób, z objawami chorób zakaźnych, a druga pozostałych pacjentów potrzebujących doraźnej i specjalistycznej pomocy medycznej. W oddziale ratunkowym powstanie także niezależne od szpitalnego zaplecze diagnostyczne, gdzie będzie można wykonać badania rtg, usg i tk (tomgorafia komputerowa). To oznacza, że wszystkie badania planowe w szpitalu będą wykonywane bez opóźnień, zgodnie z harmonogramem, bo nie będą musiały być wykorzystywane do pilnej diagnostyki osób, które trafią na SOR.
Inwestycja już się rozpoczęła. Na razie jest na etapie przygotowań. Część prac związanych z rozbudową prowadzona będzie na zewnątrz obiektu, potem prace wykonywane będą wewnątrz budynku. - Dla pracowników szpitala i ekip budowlanych to duże wyzwanie. Zapewne będą utrudnienia, ale SOR ma działać jak dotychczas i udzielać wszelkiej pomocy medycznej w nagłych wypadkach – wyjaśnia dyr. Bojarski . – Dlatego musimy się do tej inwestycji przygotować między innymi koordynując harmonogram prac ze stacją Pogotowia Ratunkowego.
Dzięki rozbudowie powiększy się o 340 mkw. Cała inwestycja kosztować będzie ok. 9,5 mln zł, większość 7.7 mln zł sfinansowana zostanie z rezerwy budżetowej.

Galeria

Darmowy Program PIT dostarcza firma PITax.pl Łatwe podatki w ramach projektu „Wspieraj lokalnie” prowadzonego przez Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych

Geoportal
Oferty edukacyjne
Projekty
Serwis turystyczny
Wirtualne powiaty

Copyright © 2023 Powiat Łęczyński
Portal współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa w ramach wdrażania Programu Sąsiedztwa Polska - Białoruś - Ukraina INTERREG IIIA/Tacis CBC 2004 - 2006 na podstawie umowy ze Stowarzyszeniem Samorządów Euroregionu Bug.

agencja interaktywnaagencja interaktywna