Życzenia Wielkanocne

Powiadom znajomego Mapa serwisu

Informacje ogólne

2022-10-24 10:14:35
Na czym polega badanie endoskopowe?

Badanie endoskopowe polega na wprowadzeniu do wnętrza ciała pacjenta sondy, za pomocą której lekarz obserwuje i analizuje obraz znajdujący się na ekranie monitora.
Gastroskopia - badanie umożliwiające diagnostykę i leczenie górnego odcinka układu pokarmowego: przełyku, żołądka i dwunastnicy.
Kolonoskopia- badanie umożliwiające diagnostykę i leczenie chorób dolnego odcinka przewodu pokarmowego.

W jakich przypadkach należy wykonać endoskopię?


Pacjenci kierowani na endoskopie najczęściej zgłaszają się z takimi problemami jak: utrzymujące się dolegliwości bólowe brzucha, zgaga, wymioty, trudności z połykaniem, niewyjaśniony spadek wagi ciała, biegunka, zaparcia, wzdęcia czy krew w stolcu. Bezwzględnymi wskazaniami do badań endoskopowych jest podejrzenie występowania choroby nowotworowej (żołądka i dwunastnicy, jelita grubego, przełyku lub żołądka), chorób zapalnych (wrzodziejącego zapalenie jelita grubego, choroby Crohna, choroby wrzodowej przełyku) czy choroby refluksowej.
Kolonoskopia zalecana jest również jako badanie profilaktyczne (nawet przy braku dolegliwości) u osób, które ukończyły 50 rok życia.
Badanie endoskopowe diagnozuje, ale pozwala również na przeprowadzenie zabiegów leczniczych, takich jak np. usuwanie polipów, tamowanie krwawień, usuwanie ciał obcych.
W przypadku diagnozowania choroby wrzodowej badanie pomaga określić charakter choroby, a w przypadku podejrzenia choroby nowotworowej endoskopia pozwala na pobranie wycinka zmiany do dalszej diagnostyki.

Darmowy Program PIT dostarcza firma PITax.pl Łatwe podatki w ramach projektu „Wspieraj lokalnie” prowadzonego przez Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych

Geoportal
Oferty edukacyjne
Projekty
Serwis turystyczny
Wirtualne powiaty

Copyright © 2023 Powiat Łęczyński
Portal współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa w ramach wdrażania Programu Sąsiedztwa Polska - Białoruś - Ukraina INTERREG IIIA/Tacis CBC 2004 - 2006 na podstawie umowy ze Stowarzyszeniem Samorządów Euroregionu Bug.

projektowanie stron warszawaprojektowanie stron warszawa