Życzenia Wielkanocne

Powiadom znajomego Mapa serwisu

Strona Główna » Baza ofert » Muzea, zabytki » Zabytki gminy Łęczna

Baza ofert

Zabytki gminy Łęczna

2016-05-30 09:19:40 Ratusz w Łęcznej Gmina Łęczna – zajmująca malownicze tereny w widłach Wieprza i Świnki – to brama wiodąca na Pojezierze Łęczyńsko-Włodawskie. Położona na jej terytorium Łęczna to jedyny ośrodek miejski w powiecie łęczyńskim. W granicach gminy znajduje się – rozciągający się od Łańcuchowa do Zawieprzyc – tzw. łęczyński przełom Wieprza, najbardziej urokliwy odcinek Nadwieprzańskiego Parku Krajobrazowego, uznawany za jeden z najpiękniejszych krajobrazowo zakątków Lubelszczyzny.

Miasto Łęczna jest stolicą powiatu łęczyńskiego, siedzibą władz gminnych i powiatowych. Pierwsze wzmianki historyczne o Łęcznej pochodzą z 1350 roku. W roku 1467, w wyniku starań kasztelana krakowskiego Jana Tęczyńskiego, król Kazimierz Jagiellończyk nadał tej leżącej nad rzeką Wieprz wsi prawa miejskie – miasto lokowano na prawie magdeburskim. Jednocześnie otrzymało ono przywilej królewski organizowania dwóch jarmarków. Od tego czasu nastąpił jego szybki rozwój. Zdecydowało o tym przede wszystkim korzystne położenie na skrzyżowaniu dróg handlowych wiodących z terenów zabużańskich i ziemi chełmskiej do Lublina, a także spławny Wieprz. Najprawdopodobniej na początku XVI wieku na skraju urwiska, przy ujściu Świnki do Wieprza stanął zamek. Na przełomie XVI i XVII wieku nowi właściciele – Noskowscy, uzyskali od króla Stefana Batorego przywileje na kolejne jarmarki, co spowodowało dalszy rozkwit miasta. Przybywało na nie tysiące sprzedawców, kupców i pośredników z całej Europy. Ożywienie w dziedzinie handlu i rzemiosła, a także rozwój przestrzenny sprawiły, że miasto stało się jednym z najważniejszych ośrodków miejskich województwa. Śladem jego dawnej świetności jest nietypowy układ architektoniczny starego miasta z trzema rynkami. Sytuacja polityczna kraju (wojny nękające Rzeczpospolitą Polską od połowy XVII wieku, a następnie utrata niepodległości), wytyczenie nowych szlaków handlowych, a także częste pożary przyczyniły się do utraty znaczenia miasta.
W XX wieku licząca ok. 3000 mieszkańców Łęczna była jednym z wielu na Lubelszczyźnie miasteczek o charakterze rolniczo-handlowym. Dopiero w latach 60. XX wieku, kiedy prof. Jan Samsonowicz odkrył w okolicach Łęcznej złoża węgla kamiennego, rozpoczął się nowy etap w dziejach miasta. W 1975 roku podjęto w Bogdance budowę pierwszej, pilotującej kopalni, a Łęczną wytypowano na stolicę powstającego Lubelskiego Zagłębia Węglowego. Dziś Łęczna to ponaddwudziestotysięczne miasto, siedziba wielu urzędów, regionalne centrum handlowo-usługowe.

Kościół p.w. św. Marii Magdaleny w Łęcznej wybudowany został w latach 1618-1631 w stylu renesansu lubelskiego. Jego fundatorem był ówczesny dziedzic Adam Noskowski, a budowniczym najprawdopodobniej Jan Wolff – czołowy murator ordynacji zamojskiej. Świątynia ma kształt krzyża, jest jednonawowa, posiada prezbiterium niższe i węższe od nawy, a także przylegające dwie prostokątne kaplice – po stronie północnej i południowej. Wewnątrz kościoła znajduje się pięć barokowych ołtarzy, w tym ołtarz główny z elementami rokokowymi, zabytkowe obrazy oraz rzeźby. W obu kaplicach zachowały się fragmenty renesansowych sztukaterii, a pod kościołem krypta, w której pochowano m.in. kilku łęczyńskich dziedziców z rodu Noskowskich i Firlejów.

Dzwonnica przykościelna – wzniesiona po 1781, a przed 1805 rokiem – postawiona jest z cegły, na planie czworokąta, charakteryzuje się cechami stylu późnego baroku. W 1805 roku posiadała cztery dzwony. W czasie wojen zagarnęli je Rosjanie i Niemcy. W 1959 roku dzwonnica została wyposażona w trzy nowe dzwony, czwarty zamontowano siedem lat później.

Budynek dawnej plebanii – drewniany, z dekoracją w stylu szwajcarskim – datowany jest na ok. 1858 rok.

Mansjonaria – późnobarokowy, murowany budynek – pierwotnie przeznaczony był dla księży mansjonarzy. W 1930 roku dach łamany polski zastąpiono mansardowym. Korytarze posiadają sklepienia kolebkowe i kolebkowo-krzyżowe. Obecnie budynek pełni funkcję plebanii.

Synagoga Duża wzniesiona została w połowie XVII wieku. W środkowej części znajduje się – zbudowana na planie kwadratu – murowana bima, z czterema kolumnami toskańskimi, na których są półkoliste arkady i dwukondygnacjowa nastawa. Przy ścianie wschodniej zachował się dwukolumnowy ołtarz na rodały aron-ha-kodesz. Od 1966 r. do 30.04.2014 r. w synagodze mieściło się Muzeum Regionalne - obecnie obiekt stanowi własność Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego( http://www.fodz.pl).
W XVI i XVII wieku tutejsza gmina żydowska była drugą pod względem wielkości gminą w woj. lubelskim. W XIX wieku działał tu cadyk chasydzki Szlomo Jehuda Leib, zwany Łęcznerem. Przy synagodze znajduje się małe lapidarium z płytami nagrobnymi (macewami) ocalałymi z łęczyńskiego kirkutu, znajdującego się przy ul. Pasternik, k. stadionu Górnika Łęczna.

Synagoga Mała – nazywana Domem Modlitwy lub szkołą żydowską – została wzniesiona z kamienia i cegły na początku XIX wieku. Od 1993 roku mieści się tutaj Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna. Z dawnego wyposażenia zachowała się na ścianie zachodniej kamienna umywalnia do rytualnego obmywania rąk.

Ratusz – wzniesiony pod koniec XIX wieku – pierwotnie przeznaczony był na odwach (wartownię). Jest przykładem budowli klasycystycznej. Murowany z cegły, wzniesiony na planie prostokąta, otynkowany, parterowy, dwutraktowy. Od frontu posiada czterokolumnowy portyk z trójkątnym szczytem. Od 1971 roku jest siedzibą Urzędu Stanu Cywilnego.

Domy zajezdne usytuowane przy ul. 3 Maja 26 i 37 oraz przy pl. Kanałowym 18 i 26 to pozostałości po XIX-wiecznej architekturze z okresu jarmarcznej świetności miasta. Drewniane, o czterospadowych dachach, z ogromną sienią zajezdną – stanowiącą ponad trzecią część powierzchni domu – w okresie jarmarków pełniły rolę kwater mieszkalnych i stancji.

Dom z podcieniami przy ul. Krasnostawskiej 4 – murowany z cegły, postawiony na planie prostokąta, dwutraktowy –został wybudowany w połowie XIX wieku.

Zespół dworsko-parkowy na Podzamczu położony jest na wysokim wzniesieniu, przy ujściu rzeki Świnki do Wieprza. Niegdyś stał tu zamek obronny, niestety nie zachowały się po nim widoczne ślady. Park został założony prawdopodobnie w XVII wieku. Zajmuje powierzchnię ok. 8 ha i liczy blisko 2 tys. drzew. Kilka z nich zostało zarejestrowanych jako pomniki przyrody. W parku znajduje się XIX-wieczny, znacznie przebudowany dwór i stojąca obok oficyna oraz pozostałości po zabudowaniach gospodarczych. Ciekawostką turystyczną jest usytuowana nieopodal – przy szosie do Kijan – „Łęczyńska Dolina Dinozaurów”.

Wzniesienie „Murowany Słup” położone jest ok. 2,5 km na południowy wschód od miasta (zjazd wąwozem z szosy Łęczna – Ciechanki Łańcuchowskie). Rozpościera się stąd widok na jeden z najpiękniejszych zakątków Nadwieprzańskiego Parku Krajobrazowego. Lessowe zbocze pradoliny Wieprza o dużym nachyleniu – wygięte w kształcie podkowy – sprzyja występowaniu tu unikalnej w skali kraju roślinności stepowej.

„Wał Turecki” znajduje się u podnóża wzniesienia „Murowany Słup”. Wśród rozległych, bagnistych terenów wyraźna jest linia grobli, która według tradycji została usypana przez tureckich jeńców, którzy przybyli tu ze Stanisławem Druszkiewiczem (pułkownikiem Jana III Sobieskiego i właścicielem dóbr w Łańcuchowie) po bitwie pod Wiedniem. Grobla biegnie w kierunku lasu i łączy wzniesienie z dwoma stawami nazywanymi przez miejscowych sadzawkami: Bezdenną i Leśną.

„Góra Spichlerzowa” znajduje się w Kol. Nowogród, ok. 2 km na zachód od Łęcznej, przy szosie Łęczna – Kijany. Przed wiekami stał tu spichlerz na zboże przeznaczone na sprzedaż. Zbudowany był nieopodal Wieprza, co ułatwiało transport zboża drogą rzeczną.

Mapa

Galeria

Komentarze (4)

Jrena Sokolowska
2010-05-25 13:06:40
och! och!pamietam te wszystkie budynki z mlodych lat mam mile wspomnienia z lat mlodzienczych z mego rodzinnego miasta i te spacery po parku i te pachnace fiolki
Marta Schlucker (Zdebska)
2010-09-02 10:28:29
Milo jest obejrzec na zdjeciach znajome miejsca. Dziekuje.
uczeń
2011-01-28 08:57:20
Przydało mi się do pracy domowej... ;p
sara
2014-10-21 18:00:28
ekstra sprawa przydaje sie wiecie
Wpisz komentarz (do 250 znaków):
Autor: Prosimy przepisać kod z obrazka:

Darmowy Program PIT dostarcza firma PITax.pl Łatwe podatki w ramach projektu „Wspieraj lokalnie” prowadzonego przez Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych

Geoportal
Oferty edukacyjne
Projekty
Serwis turystyczny
Wirtualne powiaty

Copyright © 2023 Powiat Łęczyński
Portal współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa w ramach wdrażania Programu Sąsiedztwa Polska - Białoruś - Ukraina INTERREG IIIA/Tacis CBC 2004 - 2006 na podstawie umowy ze Stowarzyszeniem Samorządów Euroregionu Bug.

tworzenie stron internetowychtworzenie stron internetowych