Życzenia Wielkanocne

Powiadom znajomego Mapa serwisu

Aktualności

RSS

Wypadek na drodze, ranni w szpitalu! Spokojnie, to tylko ćwiczenia!

Wypadek na drodze! Zderzyło się auto osobowe z Bus-sem przewożącym ludzi. Trzy albo nawet cztery osoby są w stanie ciężkim - taką informację o zdarzeniu na ternie gminy Łęczna odebrała pielęgniarka SOR w szpitalu w Łęcznej przed godz. 10-tą z CPR (Centrum Powiadamiania Ratunkowego). Potem wszystko rozegrało się błyskawicznie.

Lekarz dyżurny zawiadomił dyrektora, personel medyczny postawiony został w stan gotowości, a pierwszy pacjent z wypadku trafił na SOR kilka minut po 10.00. Tak wyglądał początek scenariusza ćwiczeń, które przeprowadzone zostały w SPZOZ w Łęcznej 28 czerwca 2017 r.
- W czasie dwóch godzin w stan podwyższonej gotowości postawiony został cały szpital – relacjonuje Joanna Piątek, pielęgniarka zarządzająca w SPZOZ w Łęcznej. - Wstrzymana została podstawowa ordynacja pracy. W ćwiczeniach, oprócz personelu oddziału ratunkowego dyżurującego w tym dniu, aktywny udział wziął także personel z innych oddziałów szpitala.
W sumie, w ramach ćwiczeń, z symulowanego wypadku komunikacyjnego na oddział SOR trafiło 8 poszkodowanych. Byli w różnym stanie. Pięć osób zostało przywiezione przez zespoły ratownictwa medycznego, 3 pacjentów dotarło samodzielnie. Zgodnie z obowiązującymi zasadami w zdarzeniach masowych przed przyjęciem do SOR została przeprowadzona segregacja medyczna – TRIAGE, czyli ocena poszkodowanych w zależności od stopnia obrażeń, parametrów życiowych i rokowania. Ostatecznie pięcioro pacjentów zostało przekierowanych do oddziałów szpitalnych, pozostali - po zaopatrzeniu zostali wypisani do domu.
- Takie ćwiczenia przeprowadziliśmy po raz pierwszy, ale będziemy
organizować je co roku według różnych scenariuszy - wyjaśnia Joanna
Piątek, pielęgniarka zarządzająca w SPZOZ w Łęcznej. - Jest to dla
nas sprawdzian nie tylko wiedzy, ale też innych umiejętności. Dziś, po
tych pierwszych ćwiczeniach wiem, że w razie nagłych zdarzeń potrafimy
jako szpital szybko i skutecznie reagować.

Darmowy Program PIT dostarcza firma PITax.pl Łatwe podatki w ramach projektu „Wspieraj lokalnie” prowadzonego przez Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych

Geoportal
Oferty edukacyjne
Projekty
Serwis turystyczny
Wirtualne powiaty

Copyright © 2019 Powiat Łęczyński
Portal współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa w ramach wdrażania Programu Sąsiedztwa Polska - Białoruś - Ukraina INTERREG IIIA/Tacis CBC 2004 - 2006 na podstawie umowy ze Stowarzyszeniem Samorządów Euroregionu Bug.

projektowanie stron krakówprojektowanie stron kraków