Życzenia Wielkanocne

Powiadom znajomego Mapa serwisu

Aktualności

RSS

Replantacje ręki wykonają lekarze w Łęcznej

Chory z naszego regionu, który stracił palec czy rękę nie musi już szukać pomocy na drugim końcu Polski. Zabiegi replantacyjne wykonują lekarze we Wschodnim Centrum Leczenia Oparzeń i Chirurgii Rekonstrukcyjnej w Łęcznej.

Oficjalną gotowość oddziału do przyjmowania chorych po urazach ręki z całego województwa przekazał prof. Jerzy Strużyna, konsultant krajowy w dziedzinie chirurgii plastycznej i szef Wschodniego Centrum Leczenia Oparzeń w Łęcznej na konferencji naukowej „Replantacje urazowe kończyn – zasady postępowania przedszpitalnego”. Uczestniczyli w niej lekarze z całego województwa pracujący na oddziałach chirurgicznych, ortopedycznych, w Pogotowiu Ratunkowym i w Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych, do których zazwyczaj trafiają pacjenci po wypadkach, urazach, amputacjach.
- Chciałbym Państwa zaprosić do wspólnego leczenia pacjentów po urazach ręki. Będziemy jedynym takim województwem, które będzie miało własny ośrodek replantacyjny. W Łęcznej jesteśmy do tego przygotowani, mamy sprzęt i zespół lekarzy specjalistów – stwierdził prof. Jerzy Strużyna.
Dotychczas było tak, że pacjent który utracił palec, dłoń czy całą rękę był transportowany Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym do dyżurującego w danym dniu ośrodka. Bywało, że z jednego końca Polski na drugi, np. z Jarosławia do Szczecina albo Gdańska.
Prof. Strużyna uważa, że obecny system należy zmienić. Planuje, by przy każdym oddziale chirurgii plastycznej powstały zespoły lekarskie specjalizujące się replantacjach. Pierwszy krokiem do realizacji tego planu jest oficjalne otwarcie Oddziału Replantacji w Łęcznej, gdzie można będzie przywracać sprawność odciętym palcom, dłoniom i całym rękom. Na konferencji zorganizowanej 18 listopada w Lublinie, lekarze , którzy przyjechali ze szpitali z całego województwa dowiedzieli się jak kwalifikować urazy, jak przygotowywać pacjenta do transportu, jakie są wskazania do replantacji i jak zabezpieczyć amputat, czyli odciętą, oderwaną część.
Dla usprawnienia procedury kwalifikacyjnej przygotowana została Replantacyjna Karta Urazowa. Formularz ten wypełniać będą lekarze kierujących pacjentów na dalsze leczenie do WCLOiCHR.

Pliki

Darmowy Program PIT dostarcza firma PITax.pl Łatwe podatki w ramach projektu „Wspieraj lokalnie” prowadzonego przez Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych

Geoportal
Oferty edukacyjne
Projekty
Serwis turystyczny
Wirtualne powiaty

Copyright © 2019 Powiat Łęczyński
Portal współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa w ramach wdrażania Programu Sąsiedztwa Polska - Białoruś - Ukraina INTERREG IIIA/Tacis CBC 2004 - 2006 na podstawie umowy ze Stowarzyszeniem Samorządów Euroregionu Bug.

tworzenie stron internetowychtworzenie stron internetowych