Życzenia Wielkanocne

Powiadom znajomego Mapa serwisu

Aktualności

RSS

Pierwsza rocznica „oparzeniówki” z Mikołajem

Ponad rok temu powstał Oddział Oparzeń dla Dzieci we Wschodnim Centrum Leczenia Oparzeń i Chirurgii Rekonstrukcyjnej w Łęcznej. Przez ten czas hospitalizowano tu ok. 200 chorych, w tym 67 z oparzeniami.

15 grudnia br. mali pacjenci przyjechali do Łęcznej na spotkanie z lekarzami i z Mikołajem. Była choinka, kolędy, a po spotkaniu dzieci mogły skorzystać z konsultacji medycznej.
- Na tę pierwszą rocznicę zaprosiliśmy najważniejsze osoby, naszych pacjentów – powiedział dyr. Krzysztof Bojarski witając dzieci i rodziców. Dyrektor przypomniał, że oddział powstał dzięki unijnemu projektowi w ramach Programu Polska- Białoruś – Ukraina ponad rok temu, ale przede wszystkim dzięki prof. Jerzemu Strużynie, koordynatorowi WCLOiCHR i konsultantowi krajowemu w zakresie chirurgii plastycznej, który był pomysłodawcą tego przedsięwzięcia.
O tym, że oddział był potrzebny i jak wielu maluchom udało się pomóc świadczą statystyki szpitalne. W Polsce oparzeniom termicznym ulega nawet 400 000 osób rocznie, z czego 50–80 proc. stanowią dzieci. Oparzeniówka w Łęcznej w pierwszym roku działalności przyjęła 67 małych pacjentów w wieku od 10 miesięcy do 13 lat. Spędzili oni w szpitalu od 5 do 122 dni.
Przyczyną oparzeń najczęściej były gorące płyny, kontakt z ogniem, kontakt z rozgrzanym metalem, wybuch. Był także przypadek oparzenia elektrycznego.
Do Łęcznej trafiali przede wszystkim pacjenci z II i III stopniem oparzenia tułowia i kończyn górnych. Najcięższe przypadki – a było to pięciu pacjentów z oparzeniem głębokim powyżej 30 proc. powierzchni ciała i oparzeniem dróg oddechowych - wymagały leczenia w oddziale intensywnej terapii.
W czasie spotkania dzieci z Gminnego Ośrodka Kultury w Puchaczowie zaśpiewały kolędy, a Mikołaj rozdawał prezenty. Było też pamiątkowe zdjęcie. Po spotkaniu byli, mali pacjenci mogli skorzystać z konsultacji medycznych.

Galeria

Darmowy Program PIT dostarcza firma PITax.pl Łatwe podatki w ramach projektu „Wspieraj lokalnie” prowadzonego przez Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych

Geoportal
Oferty edukacyjne
Projekty
Serwis turystyczny
Wirtualne powiaty

Copyright © 2019 Powiat Łęczyński
Portal współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa w ramach wdrażania Programu Sąsiedztwa Polska - Białoruś - Ukraina INTERREG IIIA/Tacis CBC 2004 - 2006 na podstawie umowy ze Stowarzyszeniem Samorządów Euroregionu Bug.

agencja interaktywnaagencja interaktywna